Wagi elektroniczne dzisiaj – jakie są i co oferują?

Posted by   admin   |   Categories :   Urządzenia peryferyjne

Często mówi się o rozwoju technologii sprzedaży w kontekście kolejnych, pojawiających się na rynku kas i drukarek fiskalnych. A przecież to zjawisko oddziałujące znacznie szerzej, również na poszczególne grupy urządzeń peryferyjnych. I widać to choćby na przykładzie współczesnych wag elektronicznych. Różnorodność tych rozwiązań świadczy o ich szerokim zastosowaniu. Zatem dziś kilka słów na temat tego, gdzie obecnie wykorzystuje się wagi elektroniczne oraz jakiego typu.

Wagi elektroniczne dla niejednego przedsiębiorstwa

Z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że urządzenia peryferyjne, o jakich mówimy, najczęściej kojarzone są z punktami handlowymi. I to zazwyczaj oferującymi sprzedaż artykułów spożywczych, produktów takich jak warzywa, owoce, mięso czy nabiał. W rzeczywistości jednak wagi elektroniczne cieszą się zainteresowaniem przedsiębiorców reprezentujących naprawdę różne branże i działalności. Istnieje bowiem wiele firm, w których elementem prowadzenia biznesu jest konieczność pomiaru masy, w czym specjalizują się opisywane technologie. Oczywiście nie oznacza to, że zawsze ta sama waga elektroniczna sprawdzi się w każdych warunkach zawodowych. Różne przedsiębiorstwa, ze względu na swój indywidualny charakter, często mają różne potrzeby i co za tym idzie – wymagają użycia nieco odmiennych rozwiązań. Dlatego obecnie na rynku znajdziemy wagi platformowe, stosowane w magazynach, hurtowniach czy firmach logistycznych. Są też wagi do zabudowania, występujące w boksach kasowych, czy wagi etykietujące, znajdujące się na stanowiskach samoobsługowych – obie odmiany tego typu urządzeń peryferyjnych nierzadko spotkamy w większych punktach handlowych, jak supermarkety i hipermarkety. Można również wspomnieć o szalkach ważących, wagach przemysłowych, pocztowych lub medycznych. A to zaledwie kilka przykładów potwierdzających fakt, iż tego typu technologie sprzedaży skutecznie usprawniają wykonywanie obowiązków w rozmaitych działalnościach – handlowych i usługowych.

Możliwości współczesnych wag elektronicznych

Jak już wspomnieliśmy, wiele przedsiębiorstw do sprawnej sprzedaży towarów lub efektywnego świadczenia usług może potrzebować wagi elektronicznej – jednak niekoniecznie tej samej. Dlatego wspomniane urządzenia peryferyjne nie tylko dzielą się na różne rodzaje, ale mogą dodatkowo charakteryzować się odmiennymi, poszczególnymi rozwiązaniami. I to począwszy już od samych zakresów ważenia, czyli kryteriów dokładności pomiaru w zależności od masy produktów. Do tego dochodzą rozwiązania konstrukcyjne i elementy wyposażenia. Jedne modele mogą stanowić w zasadzie samą szalkę ważącą, drugie posiadają klawiatury i wyświetlacze (wmontowane w obudowę technologii albo umieszczone na wysięgniku), a jeszcze inne – jak w przypadku wag etykietujących – dysponują własnym mechanizmem drukującym, bazą PLU czy multimedialnym ekranem. Zwłaszcza ostatni z wymienionych przypadków jest ciekawy. Urządzenie bowiem nie tylko wykonuje pomiar masy, ale też samo emituje etykietę zawierającą odpowiednie informacje dla kasjera (jak nazwa produktu, cena za kilogram, wybrana ilość oraz wynikająca z niej kwota należna oraz kod kreskowy). Tego typu rozwiązania stosowane są na stanowiskach samoobsługowych, gdzie ważenia mogą dokonać klienci. To znacznie usprawnia przebieg transakcji, zwłaszcza, gdy punkt handlowy charakteryzuje się dość sporym natężeniem ruchu.

A Wy? Korzystacie z wag elektronicznych? Podzielcie się swoimi doświadczeniami w komentarzach!

15 listopada, 2018

Tagi: , , , , ,

One thought on “Wagi elektroniczne dzisiaj – jakie są i co oferują?

  • wlasnie potrzebowalem takiego tekstu o wagach, ciesze sie ze powstaja coraz czesciej artykuly o tego typu urzadzeniach bo faktycznie nie z samych kas czy drukarek fiskalnych korzystaja przedsiebiorcy, raczej wrecz rzadko kiedy niekorzystaja z urzadzen peryferyjnych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj właściwe rozwiązanie *