Na co zwrócić uwagę przy wyborze kasy fiskalnej online?

Posted by   admin   |   Categories :   Kasy fiskalne, Porady, Urządzenia peryferyjne

Pewne dylematy pozostają niezmienne i ważne – zwłaszcza w przypadku osób, które pierwszy raz będą nabywać kasę rejestrującą. Są jednak tym bardziej aktualne, że coraz więcej przedsiębiorców, z konieczności lub wyboru, czeka zakup modelu online. W tym celu powstał dzisiejszy wpis, aby pomóc w podjęciu właściwej decyzji. A zatem jakie aspekty, funkcjonalności i rozwiązania warto znać i rozważyć przed nabyciem kasy fiskalnej online?

Dla wielu przedsiębiorców kasa fiskalna to zdolność (a zatem i konieczność) zgodnego z prawem prowadzenia sprzedaży towarów lub usług na rzecz klientów detalicznych. Ale wbrew pozorom rzadko jest to wybór na zasadzie: „byle zgodna z przepisami i jak najtańsza”. Najczęściej podatnicy starają się również wybrać taką technologię, która spełni wymagania prowadzonego biznesu, usprawni pracę i zapewni komfort użytkowania. Aby tak się stało, trzeba też wcześniej odpowiedzieć sobie na kilka pytań dotyczących charakteru danej działalności. Niemniej, poza tym (albo właśnie dlatego) warto znać podstawowe parametry, rozwiązania i możliwości dostępnych na rynku kas fiskalnych. Wiedza ta pozwoli uzyskać urządzenie rejestrujące o odpowiednich cechach i parametrach. Oto kilka przykładów.

Współpraca z CRK i standardy komunikacyjne

Decydując się na kasę rejestrującą online, o pewne kwestie w ogóle nie musimy się martwić. Jak sama nazwa wskazuje, każdy taki model online jest gotowy do pracy w ramach nowego systemu fiskalizacji: transmituje potrzebne dane do Centralnego Repozytorium Kas, a także posiada pamięć chronioną czy zapewnia współpracę z terminalami płatniczymi. Warto jednak mieć na uwadze, że wspomniana komunikacja z CRK może przebiegać w różny sposób: np. przewodowy lub bezprzewodowy. Jedne modele zaoferują port USB, gdzie internetowa transmisja danych będzie wymagała wykorzystania komputera z dostępem do sieci. Drugie będą dysponowały interfejsem Ethernet, zapewniającym integrację kasy fiskalnej online z komputerową siecią LAN. Jeszcze inne pozwolą na skorzystanie z rozwiązań bezprzewodowych, jak choćby Wi-Fi. Jeśli właśnie na tych ostatnich najbardziej nam zależy, powinniśmy sprawdzić, czy konkretne urządzenie to oferuje.

To samo dotyczy współpracy z urządzeniami peryferyjnymi, jak waga elektroniczna, czytnik kodów kreskowych, drukarka kart plastikowych itd. Dowiedzmy się dokładnie, jakimi złączami dysponuje dana kasa fiskalna online oraz jakie występują w technologiach, które chcemy wykorzystać. Jeśli myślimy o bardziej rozbudowanym systemie sprzedaży, wspieranym przez dodatkowe narzędzia pracy – z pewnością spora liczebność i różnorodność oferowanych interfejsów (lub rozwiązań do połączeń bezprzewodowych, np. Bluetooth) będzie zdecydowanie pożądana.

Liczba PLU, czyli kilka słów o bazie towarowej

W zależności od zastosowanych rozwiązań technologicznych (i preferencji użytkownika), kasa fiskalna może zapewniać różny stopień atrakcyjności funkcjonalnej i komfortu pracy. Ale istnieją parametry, które bezwzględnie muszą się zgadzać. Do takich należy pojemność bazy towarowej, wyrażona w maksymalnej liczbie pozycji PLU do zaprogramowania. Od niej zależy to, czy obsługa wszystkich produktów i usług, składających się na nasz asortyment, będzie wygodna czy wręcz stanie się możliwa. Pamiętajmy, że każdy element oferty powinno się jasno zdefiniować w bazie PLU (tak, by nie budził żadnych wątpliwości, gdy znajdzie się na paragonie). Współczesne kasy fiskalne online oferują rozmaite pojemności bazy towarowej – od kilku do kilkudziesięciu tysięcy pozycji PLU, a nawet i więcej. Znajdą się również modele, które pozwolą na wybór wysokości tego parametru, rozszerzenie go w przyszłości lub wręcz nie będą stawiały żadnych ograniczeń w kwestii zasobności programowanego asortymentu.

Mobilna kasa online, czyli rozwiązania do zadań specjalnych

Dla wyboru odpowiedniej kasy online nie bez znaczenia mają również rozwiązania konstrukcyjne. Wystarczy wspomnieć choćby o niewielkich stanowiskach obsługi klientów czy pracy z urządzeniem rejestrującym w terenie. Takie okoliczności po prostu wymagają konkretnych cech, np. małej obudowy, a także lekkiej i poręcznej, jeśli chodzi o tryb przenośny. Dla działalności mobilnych równie istotne okażą się też inne aspekty: solidniejsza konstrukcja, odporna na częsty transport i eksploatację w różnych warunkach, wydajny akumulator oraz możliwość zasilania przy użyciu instalacji samochodowej. Jeśli szukamy kasy fiskalnej online dla handlu obwoźnego lub świadczenia usług z dojazdem do klienta – pewne rozwiązania odrzucimy od razu, jak choćby większe gabarytowo kasy systemowe.

Oczywiście o kasach fiskalnych online i ich różnorodnych możliwościach czy funkcjach da się mówić znacznie, znacznie dłużej. Chociażby o rodzaju panelu sterowania, programowalnych przyciskach funkcyjnych lub cechach związanych z wydrukiem. Niemniej, powyżej zostały wskazane jedne z najważniejszych aspektów, wpływających nie tylko na wydajność i komfort pracy, ale często też możliwość prowadzenia działalności w ogóle.

2 kwietnia, 2021

Tagi: , , , ,

One thought on “Na co zwrócić uwagę przy wyborze kasy fiskalnej online?

  • Dla mnie osobiście bardzo ważna była współpraca z innymi urządzeniami, także bezprzewodowa. O PLU się nie obawiałem, bo wiedziałem, że na pewno mi wystarczy. Ale faktycznie, to raczej jeden z najważniejszych parametrów, decydujących niejako o zdolności odpowiedniego działania kasy fiskalnej w firmie w ogóle.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj właściwe rozwiązanie *