Mobilna drukarka fiskalna – online czy offline?

Posted by   admin   |   Categories :   Porady

Dzisiejsze drukarki fiskalne to nie tylko urządzenia stacjonarne, które znajdują zastosowanie w mniejszych lub większych placówkach handlowych bądź usługowych. Wśród takich technologii sprzedaży można także znaleźć poręczne i lekkie modele przenośne. Co więcej, patrząc na oferty producentów i dystrybutorów, nadal jeszcze będą to urządzenia fiskalne online lub offline. Czym różnią się wspomniane drukarki mobilne i o czym pamiętać przy wdrożeniu takiego rozwiązania dla firmy?

Przenośne urządzenia rejestrujące – podstawowe cechy

Urządzenie rejestrujące dla działalności mobilnej powinno posiadać kilka ważnych cech. Po pierwsze, istotne są gabaryty takiej technologii sprzedaży. Mobilna drukarka fiskalna o niewielkich wymiarach będzie po prostu wygodna w przewożeniu lub przenoszeniu. Po drugie, warto zwrócić uwagę na wydajność akumulatora zastosowanego w urządzeniu. Taka bateria powinna gwarantować dłuższy czas działania w sytuacji, gdy nie ma bezpośredniego dostępu do zewnętrznego źródła zasilania. Po trzecie, ważna jest zwiększona szczelność obudowy oraz jej wytrzymałość na ewentualne uszkodzenia mechaniczne. I wreszcie po czwarte, kluczowa będzie współpraca przenośnej drukarki fiskalnej z resztą rozwiązania systemowego dla biznesu, czyli z komputerem (m.in. laptopem lub tabletem) i oprogramowaniem sprzedażowym. A w przypadku urządzenia przenośnego najlepiej, żeby taka łączność przebiegała bezprzewodowo, np. przy zastosowaniu interfejsu komunikacyjnego Bluetooth lub Wi-Fi

Drukarka fiskalna online czy offline?

Teraz pora przejść do meritum tego artykułu, czyli do podziału na drukarki fiskalne online i offline. Występuje on bowiem także w przypadku mobilnych urządzeń rejestrujących. Podstawowa różnica polega zaś na tym, że przenośne modele typu online zapewniają dodatkowo przesyłanie danych do Centralnego Repozytorium Kas. Natomiast obowiązkiem użytkownika takiej drukarki fiskalnej jest wtedy zapewnienie prawidłowej transmisji wymaganych informacji do CRK (dotyczą one m.in. prowadzonej ewidencji i wystawianych dokumentów).

W przypadku stosowania urządzenia offline (z elektroniczną kopią paragonów) nie ma takiej konieczności. Trzeba jednak pamiętać, że nie każda działalność gospodarcza może stosować taką technologię sprzedaży. Wybrane grupy przedsiębiorców, np. lekarze, fryzjerzy, adwokaci czy mechanicy samochodowi, muszą już korzystać wyłącznie z urządzeń zapewniających współpracę z CRK. W ich sytuacji w grę wchodzi już więc tylko ewentualne wdrożenie mobilnej drukarki fiskalnej typu online (bo do wyboru są także przenośne kasy rejestrującej lub kasoterminale).

Warto też przypomnieć, że urządzenia z kopią elektroniczną (offline) nie są już w żaden sposób refundowane z budżetu państwa. A możliwość odzyskania nawet 700 zł za zakup i rozpoczęcie stosowania drukarki fiskalnej online to bez wątpienia argument, który będzie miał znaczenie przy ostatecznym wyborze technologii sprzedaży. Także też przenośnej.

30 czerwca, 2021

Tagi: , , , ,

One thought on “Mobilna drukarka fiskalna – online czy offline?

  • ja już na chwilę obecną nie widzę sensu w kupowaniu kas czy drukarek offline. pomijając już, że to niekorzystne (kwestia ulgi), to prędzej czy później i tak będzie trzeba zrezygnować ze starszego rozwiązania na rzecz forsowanych nowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj właściwe rozwiązanie *