Waga etykietująca, czyli funkcjonalne urządzenie nie tylko do ważenia towarów

Posted by   admin   |   Categories :   Porady, Urządzenia peryferyjne

Choć raczej nikt nie odmówi wagom elektronicznym praktyczności – w końcu nawet jako konsumenci możemy je spotkać w wielu, wielu miejscach – to jednak przede wszystkim kojarzy się je z konkretną czynnością: pomiarem masy produktu. Oczywiście, wspomniana czynność stanowi główne zadanie podobnych technologii sprzedaży. Ale z drugiej strony istnieją rozwiązania dobitnie pokazujące, że ich funkcjonalność się do tego nie ogranicza, wręcz przeciwnie – oferuje dodatkowe, ciekawe możliwości. Przykład? Elektroniczna waga etykietująca. Czym się charakteryzuje i w jakich branżach się sprawdza?

Praktyczna integracja technologii jako podstawa wagi etykietującej

Prawda jest taka, że już sama nazwa urządzenia peryferyjnego zdradza fakt, że mowa tu o wyraźnie zaakcentowanym rozszerzeniu funkcjonalności. Rozwiązanie to zawsze bowiem opiera się na połączeniu dwóch istotnych technologii: wagi elektronicznej oraz mechanizmu drukującego do wystawiania etykiet. Warto zaznaczyć, że taka integracja wspomnianych rozwiązań jest tyleż praktyczna, co definitywna. Oznacza to, że cała technologia zajmuje mniej miejsca i oferuje wygodną obsługę poszczególnych elementów, jednak najczęściej nie pozwala na elastyczny dobór wagi bądź urządzenia odpowiedzialnego za wydruk etykiet. A co w rzeczywistości umożliwia samo rozwiązanie. Za jego pomocą użytkownik jest w stanie nie tylko dokonywać pomiaru wybranych produktów. Może również wystawić etykietę, na której znajdzie się szereg istotnych informacji. Chodzi o takie dane, jak nazwa towaru, cena za kilogram, waga odmierzonej ilości i wynikająca z niej kwota należna, a także inne, możliwe szczegóły (np. skład, marka, data wystawienia etykiety itp.). Zwykle też na takim wydruku umieszczony zostaje stosowny kod kreskowy, zbierający wszystkie ważne informacje i pozwalający na łatwe ich pozyskanie przy użyciu skanera.

Jakie cechy i funkcje charakteryzują wagi etykietujące?

Opisywane urządzenia peryferyjne potrafią oferować bardzo zróżnicowane rozwiązania i to w niejednym aspekcie. Część z tych opcji będzie dotyczyła technologii służącej do pomiaru masy produktów, część – mechanizmu drukującego, a jeszcze inne dodatkowych funkcji i parametrów użytkowych. Elektroniczne wagi etykietujące także mają zwykle konkretne zakresy ważenia, mówiące o maksymalnym udźwigu czy dokładności pomiaru, w zależności od ciężaru sprawdzanych towarów. Często też bazują na termicznej technologii wydruku. Ale poszczególne modele mogą też występować w różnych wariantach konstrukcyjnych, np. w wersji płaskiej (gdzie wyświetlacz jest zintegrowany z obudową urządzenia) lub z wysięgnikiem (kiedy ekran umieszczony jest na tzw. chorągiewce). Są również etykietujące wagi multimedialne, oferujące więcej w zakresie obsługi i emitowania treści, choćby za sprawą obszernych, kolorowych panelów dotykowych. Tego typu technologie posiadają też stosowne standardy komunikacyjne, gdyż zazwyczaj pracują w ramach bardziej rozbudowanego systemu sprzedaży (np. w połączeniu z komputerem typu POS). Oprócz tego mogą posiadać dodatkowe zasilanie akumulatorowe i cechować się solidnym wykonaniem, zapewniającym odporność na intensywną eksploatację i trudniejsze warunki, w jakich muszą funkcjonować. Szczególnie istotnym elementem, a zarazem dość wyróżniającym ten typ urządzeń peryferyjnych, jest własna baza towarowa. To dzięki niej możliwe staje się umieszczanie odpowiednich treści na etykietach, zgodnych z daną ofertą i ustaleniami przedsiębiorcy. Należy wspomnieć, że liczba pozycji PLU do zaprogramowania, podobnie jak funkcje z zakresu wydruku, to kolejne rozwiązania, jakie mogą różnić poszczególne wagi etykietujące.

Elektroniczna waga etykietująca – dla kogo odpowiednia?

Z racji praktycznego wymiaru samego rodzaju technologii sprzedaży, a także z uwagi na rozszerzoną funkcjonalność, charakteryzującą konkretnie ten typ urządzenia peryferyjnego, waga etykietująca znajduje zastosowanie w naprawdę wielu branżach i rodzajach działalności. Podobne rozwiązanie znakomicie sprawdza się w przedsiębiorstwach związanych ze sprzedażą produktów, gastronomią, logistyką, przemysłem i nie tylko. Co więcej, taka technologia pozwala na tworzenie wygodnych, intuicyjnych w korzystaniu stanowisk samoobsługowych. Dobrym przykładem są tu hipermarkety, w których na dziale z produktami na wagę znajdziemy właśnie takie urządzenia peryferyjne. Klient samodzielnie dokonuje pomiaru masy produktu i wystawienia etykiety, odczytywanej następnie w kasie przez pracownika (tak samo, jak inne, paczkowane towary). Wszystko to sprawia, że wagi etykietujące cieszą się zainteresowaniem przedsiębiorców i rozwijają się, oferując coraz to nowsze funkcjonalności dla biznesu.

8 stycznia, 2021

Tagi: , , , ,

One thought on “Waga etykietująca, czyli funkcjonalne urządzenie nie tylko do ważenia towarów

  • Faktycznie, na pozór można by było pomyśleć, że wagi elektroniczne to dość proste i „oczywiste urządzenia”, a opisana w tekście technologia – choć może w przypadku mojego sklepu nie aż tak potrzebna – wydaje się naprawdę funkcjonalnie ciekawa i do szerszego zastosowania. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj właściwe rozwiązanie *