Wykonywany przez serwisanta, zlecany przez podatnika – przegląd techniczny kasy

Posted by   admin   |   Categories :   Porady

To chyba małe niedopatrzenie z naszej strony 😉 Żeby na blogu o takiej nazwie nie pojawił się jeszcze wpis o przeglądach technicznych kas fiskalnych. Tym bardziej, że pomijając już nasz adres www, wspomniane kontrole są jednym z obowiązków podatnika, który korzysta z urządzenia rejestrującego. Innymi słowy, warto nadrobić zaległości i wyjaśnić szczegółowo, na czym polegają przeglądy techniczne kas.

Jak często trzeba kontrolować kasę?

Polskie przepisy fiskalne szczegółowo regulują różne obowiązki, które wynikają ze stosowania kasy rejestrującej. A jak jest w przypadku wykonywania przeglądów technicznych? Okazuje się, że podatnicy mają swego rodzaju dowolność w konkretnym terminie zlecania kontroli urządzenia. Przepisy w tej sprawie mówią jedynie, że obowiązkowe przeglądy techniczne kasy powinny się odbywać nie rzadziej niż co dwa lata. Niemniej, wielu przedsiębiorców decyduje się na częstsze zlecanie tej usługi. Każdorazowy przegląd urządzenia daje bowiem gwarancję, że dany egzemplarz kasy pozwala na zgodne z prawem prowadzenie ewidencji.

Jak przebiega przegląd techniczny?

Należy zaznaczyć, że chociaż podatnik musi pamiętać o odpowiednim terminie kolejnego przeglądu technicznego, to nie on wykonuje kontrolę urządzenia. Procedurę tę może przeprowadzić wyłącznie serwisant z ważnymi uprawnieniami (nadawanymi przez producenta danego modelu). Zazwyczaj będzie to pracownik firmy, w której przedsiębiorca kupi swoją technologię sprzedaży.

A na czym konkretnie polega przegląd techniczny kasy rejestrującej? W jego trakcie serwisant sprawdza m.in. poprawność działania poszczególnych elementów urządzenia (mechanizmu drukującego, wyświetlaczy, akumulatora, pamięci fiskalnej), jak i to, czy prawidłowo naliczane są należne podatki.

Wpis do dokumentacji urządzenia

Na samym przeglądzie technicznym obowiązki się nie kończą. Serwisant kasy musi bowiem umieścić odpowiednią adnotację w książce serwisowej danego urządzenia fiskalnego. Można powiedzieć, że dopiero wtedy przegląd uznaje się za ważny. We wpisie do książki zamieszczany jest zawsze wynik kontroli kasy oraz ewentualne sugestie. Przedsiębiorca powinien również otrzymać od serwisanta dokument potwierdzający wykonanie przeglądu (np. fakturę VAT). Wydruk ten należy umieścić w książce serwisowej – przy odpowiednim wpisie.

Adnotacja w omówionej przed chwilą dokumentacji ma bardzo duże znacznie z punktu widzenia prawidłowości prowadzonej ewidencji. Podczas kontroli przeprowadzanej przez urzędników skarbowych często pada pytanie o to, czy kasa fiskalna przeszła przegląd w odpowiednim terminie. Natomiast brak wpisu może skutkować podważeniem prawidłowości rejestrowanego obrotu.

26 lipca, 2017

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

One thought on “Wykonywany przez serwisanta, zlecany przez podatnika – przegląd techniczny kasy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj właściwe rozwiązanie *