Najważniejsze konsekwencje wprowadzenia systemu kas online

Posted by   admin   |   Categories :   Porady

System kas fiskalnych online to bardzo szeroki temat, z którym związanych jest wiele istotnych zagadnień. Dziś jednak chcielibyśmy zająć się najważniejszymi konsekwencjami wprowadzenia nowych regulacji prawnych. Zmiany systemowe będą bowiem odczuwalne zarówno dla polskich przedsiębiorców, jak i konsumentów. Ponadto, pojawienie się kas rejestrujących online z pewnością wpłynie na branżę fiskalną.

Dodatkowe obowiązki dla podatników

Nowe rozwiązania prawne i technologiczne, związane z systemem online, z pewnością wpłyną na unowocześnienie obsługi klientów. Niemniej, będą też one oznaczały dodatkowe obowiązki dla przedsiębiorców. Przypomnijmy bowiem, że zgodnie z przygotowywaną nowelizacją ustawy VAT, część podatników zostanie zobligowana do wcześniejszego wdrożenia kas fiskalnych online. Konieczność wymiany dotychczasowego urządzenia rejestrującego będzie wynikała z rodzaju reprezentowanej branży. Ponadto, również sama obsługa kas online ma oznaczać dodatkowe obowiązki podatników. Nowe urządzenia pozwolą przecież na realizowanie paragonów fiskalnych także w formie elektronicznej. I jeśli klient poprosi o dowód sprzedaży w formie cyfrowej, a podatnik będzie już korzystał z kasy online, obowiązkowe stanie się wystawienie i przesłanie takiego dokumentu.

Jak zmiany odczują konsumenci?

Z punktu widzenia konsumentów najważniejsze wydaje się to, o czym poniekąd wspomnieliśmy już w poprzednim akapicie. Klienci zyskają bowiem możliwość odbierania paragonów fiskalnych w formie elektronicznej. Takie dowody sprzedaży będą trafiały na adres e-mail konsumentów – za pośrednictwem zabezpieczonego systemu dystrybucji. Dzięki temu zniknie obawa o niewłaściwe wykorzystanie danych. Co więcej, cyfrowe paragony na pewno będą łatwiejsze w przechowywaniu, niż papierowe wydruki z urządzeń rejestrujących. A na podstawie e-dokumentu również da się skorzystać z prawa do reklamacji bądź zwrotu.

Warto też zaznaczyć, że wprowadzenie systemu kas online ma się przyczynić do popularyzowania obrotu bezgotówkowego. Nowe urządzenia rejestrujące już w standardzie zaoferują współpracę z terminalami płatniczymi. A to z kolei może oznaczać, że w przyszłości jeszcze więcej firm zaoferuje sfinalizowanie transakcji także za pomocą karty lub telefonu.

Produkcja i dystrybucja kas online

Zanim podatnicy zaczną korzystać z pierwszych kas fiskalnych online, a klienci poproszą o e-paragony, ktoś będzie musiał stworzyć i dostarczyć takie urządzenia rejestrujące. Innymi słowy, w całej zmianie systemowej ogromną rolę odegrają producenci oraz dystrybutorzy technologii sprzedaży. A z pewnością nie będzie to łatwe zadanie. Kasy fiskalne online okażą się przecież znacznie bardziej zaawansowanymi urządzeniami, co przełoży się zarówno na proces ich produkcji, jak i późniejsze wdrażanie w polskich firmach. Ponadto, z punktu widzenia branży ważne jest to, że niedługo przepisy wykluczą możliwość instalowania modeli z papierową kopią paragonów. Później podobny los czeka zresztą kasy i drukarki z kopią elektroniczną. W związku z tym, branża fiskalna będzie musiała szybko „przestawić się” na system online.

29 sierpnia, 2018

Tagi: , , , ,

One thought on “Najważniejsze konsekwencje wprowadzenia systemu kas online

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj właściwe rozwiązanie *