Kolektory danych – funkcje, parametry, zastosowanie
Kolektory danych to urządzenia elektroniczne, które wykorzystuje się do pozyskiwania i przetwarzania informacji w hurtowniach, magazynach, logistyce, zakładach przemysłowych czy placówkach handlowych. Technologie tego typu nazywa się również terminalami mobilnymi. To jednak tylko definicje. Przed wyborem konkretnego urządzenia warto też zdawać sobie sprawę z tego, jakie są najważniejsze funkcjonalności współczesnych kolektorów.
Skanowanie kodów i przetwarzanie danych
W kolektorach stosuje się moduły skanujące, które pozwalają na pozyskiwanie informacji z różnych kodów kreskowych. Niemniej, w odróżnieniu od czytników, wspomniane przed chwilą urządzenia umożliwiają również zarządzanie zgromadzonymi danymi. Odbywa się to za pośrednictwem interfejsu użytkownika, który w większości przypadków przypomina rozwiązania znane z dzisiejszych smartfonów. Co ciekawe, w wielu kolektorach danych występują obecnie mniejsze bądź większe panele dotykowe. Do przetwarzania danych niezbędne są też konkretne narzędzia informatyczne oraz podzespoły (procesor, pamięć RAM, pamięć Flash). Natomiast zakres obsługiwanych aplikacji biznesowych może być uzależniony od systemu operacyjnego, który działa w wybranym terminalu mobilnym.
Praca w firmowym systemie
Terminale mobilne charakteryzują się tym, że mogą działać całkowicie samodzielnie. W związku z tym, nie muszą być stale podłączone, np. za pomocą przewodu USB, do innego urządzenia elektronicznego. Nie należy jednak wyciągać z tego pochopnych wniosków. Kolektory danych zazwyczaj wdraża się po to, aby współpracowały z innymi elementami firmowego systemu, m.in. z komputerem albo terminalem typu POS. Dlatego ważnym parametrem terminala mobilnego jest szeroko pojęta komunikacja, a konkretnie – standardy wykorzystywane do wymiany danych. Kolektory danych posiadają oczywiście popularne porty, np. wspomniane już złącze USB. Ponadto, wiele modeli oferuje korzystanie z komunikacji Wi-Fi albo Bluetooth, a więc bezprzewodowej transmisji informacji.
Kolektory do zadań specjalnych
W niektórych branżach i działalnościach działają kolektory danych, które wyróżniają się bardzo solidnym wykonaniem i dużą szczelnością. Dotyczy to przede wszystkim zakładów przemysłowych, hurtowni czy magazynów. Urządzenia elektroniczne, które pracują w takich miejscach, są po prostu narażone na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych i uszkodzenia. Pytanie jednak, w jaki sposób sprawdzić, czy terminal mobilny charakteryzuje się odpowiednią wytrzymałością? Analizując cechy fizyczne danego modelu, warto sprawdzić jego odporność na upadki, normę szczelności (IP) oraz działanie w niskich bądź wysokich temperaturach.
Tagi: auto id, automatyczna identyfikacja, ekran dotykowy, jaki kolektor danych, kolektor danych, kolektor z ekranem dotykowym, kolektor z panelem dotykowym, kolektory danych, kolektory z ekranami dotykowymi, kolektory z panelami dotykowymi, moduł skanujący, odczyt kodów kreskowych, odczytywanie kodów kreskowych, panel dotykowy, skanowanie kodów kreskowych, terminal mobilny, terminal przenośny, terminale mobilne, terminale przenośne, urządzenia auto id, wybór kolektora danych, zakup kolektora danych
Jak tak czytam ten tekst, to się zastanawiam, czy za pomocą smartfona by się nie dało ogarnąć funkcji kolektora (gdyby jeszcze posiadał opcję skanowania) 😀 bardzo podobne te technologie się wydają 😛 a tak poważnie mówiąc, to rzeczywiście baaardzo ciekawe urządzenie, można nad nim pomyśleć 😉