Zbliża się czas obowiązkowych urządzeń online! Tylko w czyim przypadku?

Posted by   admin   |   Categories :   Drukarki fiskalne, Kasy fiskalne, Porady

Choć jakiś czas temu opisywaliśmy przykład drukarki rejestrującej online, to jednak dawno nie pojawił się tekst mówiący ogólnie o sprawach wynikających z wejścia nowego systemu fiskalizacji. A warto o tym powiedzieć, bowiem weszły w życie ważne regulacje prawne. Określają one m.in. to, kto został zobligowany do wcześniejszego przejścia na urządzenia rejestrujące online oraz w jakim czasie powinien tego dokonać. Skoro znane są już takie konkrety – przywołajmy je!

Co zmienia system fiskalizacji online?

Zakończenie procesu legislacyjnego, dotyczącego ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach, dało wreszcie zielone światło dla wejścia nowego systemu fiskalizacji. Oznacza też wejście na rynek technologii sprzedaży homologowanych kas oraz drukarek rejestrujących online, które umożliwiają internetowe połączenie z Centralnym Repozytorium Kas. Co to oznacza dla przyszłych użytkowników tych urządzeń? Zmiany zachodzą np. w procedurze instalacyjnej. Podatnik musi zapewnić połączenie z internetem podczas instalacji tego typu kasy lub drukarki, natomiast informacja o zrealizowanej fiskalizacji czy nadanie numeru ewidencyjnego odbywa się automatycznie. Inne zmiany można zaobserwować w obowiązkach podatników występujących już po zainstalowaniu urządzenia. Mowa tu akurat o wykonywaniu wymaganych raportów dobowych i miesięcznych – te pierwsze, w przypadku modeli online, są realizowane w formie cyfrowej. Ale kto właściwie będzie musiał zadbać o te kwestie z tytułu konieczności wdrożenia urządzenia rejestrującego nowego typu? To również zostało określone w przywołanej nowelizacji.

Kogo czeka obowiązek wdrożenia urządzenia fiskalnego online?

Wejście w życie wspomnianego aktu prawnego nie oznacza, że wszyscy podatnicy z miejsca muszą rozpocząć pracę przy użyciu kas lub drukarek rejestrujących online. Proces wdrażania, a raczej upowszechniania systemu online wśród przedsiębiorców będzie dalej przebiegał stopniowo. Z drugiej strony przepisy zawarte w tej samej nowelizacji precyzują, które branże zostały zobligowane do wcześniejszego wdrożenia tego typu technologii oraz jakich terminów w tym względzie muszą przestrzegać przedsiębiorcy.

Patrząc z perspektywy regulacji prawnych, dokonywanych w ostatnich latach, nie ma tu zbytnich zaskoczeń. Chodzi o branże, które wedle różnych statystyk są najbardziej narażone na występowanie nieprawidłowości, jeśli chodzi o prowadzenie ewidencji obrotu. Zatem od 1 stycznia 2020 roku z kas bądź drukarek online powinni korzystać przedsiębiorcy zajmujący się mechaniką pojazdów, sprzedażą paliw do nich czy też wymianą opon. Od 1 lipca 2020 roku urządzenia rejestrujące komunikujące się z CRK muszą funkcjonować w działalnościach dotyczących sprzedaży węgla i tzw. paliw stałych, ale też w firmach związanych z krótkotrwałym zakwaterowaniem lub gastronomią (stacjonarnie, ale też sezonowo). Trzeci obowiązkowy termin – od 1 stycznia 2021 roku – odnosi się do przedsiębiorstw z branży medycznej (a także dentystycznej), prawniczej, budowlanej, kosmetycznej (i kosmetologicznej), fryzjerskiej czy nawet – w zakresie wstępu – jeśli chodzi o działalności dotyczące obiektów służących poprawie kondycji fizycznej, takich jak np. klubów fitness. Warto jednak dorzucić informację, że firmy reprezentujące wymienione grupy zawodowe mogą liczyć na ustawową ulgę zarówno przy instalacji pierwszego urządzenia rejestrującego online, jak i w sytuacji wymiany technologii starego typu na kasę bądź drukarkę komunikującą się z Centralnym Repozytorium Kas.

30 lipca, 2019

Tagi: , , , ,

One thought on “Zbliża się czas obowiązkowych urządzeń online! Tylko w czyim przypadku?

  • mnie właśnie czeka obowiązkowa wymiana urządzenia rejestrującego – już wiem kiedy i już wiem nawet na jakie 😉 i co ciekawe, bedzie to model z grafiki do tego tekstu czyli novitus nano online 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj właściwe rozwiązanie *