Zakup kasy fiskalnej – ile naprawdę to kosztuje?

Posted by   admin   |   Categories :   Kasy fiskalne, Porady

Zainstalowanie kasy fiskalnej w firmie zawsze oznacza dla przedsiębiorcy pewien wydatek. Niemniej, realny koszt urządzenia rejestrującego może być zdecydowanie mniejszy niż to, ile za dany model trzeba zapłacić w sklepie. Przy zakupie pierwszej kasy przysługuje bowiem ustawowa ulga, która pozwala odzyskać część wydanej kwoty. Ponadto, obecnie na rynku dostępnych jest wiele tanich urządzeń rejestrujących.

Zwrot za pierwszą kasę rejestrującą

Ulga obowiązująca przy zakupie pierwszej kasy fiskalnej to podstawowy sposób na obniżenie kosztów wdrożenia technologii sprzedaży. Przedsiębiorcy – zarówno podatnicy VAT, jak i zwolnieni lub wykonujący jedynie czynności zwolnione – mogą odzyskać w ten sposób nawet do 90% wydanej kwoty (jednak nie więcej niż 700 zł). Aby skorzystać z tego rodzaju refundacji, niezbędne jest zgodne z przepisami zarejestrowanie i zainstalowanie pierwszej kasy. W praktyce oznacza to, że przedsiębiorca musi m.in. w odpowiednim terminie zgłosić urządzenie do właściwego Urzędu Skarbowego, a następnie zadbać o to, aby kupiony model został wprowadzony w tryb fiskalny. Co więcej, koniecznie należy zachować potwierdzenie zapłaty za kasę rejestrującą.

Inne sposoby oszczędzania

Refundacja z budżetu państwa, która została zdefiniowana m.in. w ustawie o podatku o towarów i usług, nie jest jedynym sposobem na zmniejszenie ostatecznego wydatku. Zgodnie z przepisami, płatnikom VAT przysługuje również odliczenie podatku. Przykładowo: jeśli przedsiębiorca zapłaci za kasę 1 000 zł netto / 1 230 zł brutto, będzie mógł odzyskać 230 zł. Ponadto, zakup urządzenia da się zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Dzięki temu 19% wartości danego modelu można odzyskać w postaci oszczędności w podatku dochodowym. Po podsumowaniu wszystkich dostępnych opcji, często okazuje się, że realny koszt zakupu kasy wyniesie około 100-200 zł. Tym bardziej, że przedsiębiorca może się zdecydować na jedno z najtańszych urządzeń rejestrujących…

Tanie urządzenia fiskalne

W dzisiejszych czasach na polskim rynku technologii sprzedaży nie brakuje kas rejestrujących, za które trzeba zapłacić naprawdę niewiele. I co najważniejsze, najtańsze modele również zapewniają dostęp do praktycznych funkcji. Nie będą to oczywiście tak wszechstronne rozwiązania technologiczne, jak urządzenia z wyższej półki. Niemniej, do podstawowych zadań firmowych, związanych głównie z rejestrowaniem obrotu i wystawianiem paragonów fiskalnych, tania kasa z pewnością będzie wystarczająca.

12 czerwca, 2017

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

One thought on “Zakup kasy fiskalnej – ile naprawdę to kosztuje?

  • To w sumie prawda, jeśli skorzystamy ze wszystkich możliwych opcji, a nie zależy nam na najnowocześniejszej (czytaj – najdroższej) kasie fiskalnej, to takie urządzenie jesteśmy w stanie uzyskać, porównując z innymi modelami, wręcz „za grosze”. Z drugiej strony, tak czy siak zbliża się powoli czas wymiany urządzeń rejestrujących…ciekawe, ile będą kosztowały modele online oraz czy w przypadku wymiany też można liczyć na jakąś ulgę?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj właściwe rozwiązanie *