Urządzenie na czarną godzinę, czyli o rezerwowej kasie fiskalnej

Posted by   admin   |   Categories :   Kasy fiskalne, Porady

Nierzadko przedsiębiorcy zobligowani do korzystania z urządzenia rejestrującego nie poprzestają na zakupie jednej kasy fiskalnej. Decydują się nabyć także model dodatkowy, pełniący funkcję rezerwowego. Inni podatnicy znów uznają takie rozwiązanie za zbyteczne, a wynikający z niego wydatek – za niepotrzebny. Rodzi się więc pytanie: czy warto inwestować w coś takiego, jak rezerwowa kasa fiskalna? A jeśli ktoś się na nią zdecyduje, to jakie istotne kwestie powinien wziąć pod uwagę?

Rezerwowa kasa fiskalna – nie obowiązek, ale komfort

Wielu przedsiębiorców zajmujących się sprzedażą towarów lub usług na rzecz klientów indywidualnych musi ją ewidencjonować przy użyciu kasy fiskalnej. Jednak przepisy, które tego wymagają, nie obligują wspomnianych podatników do posiadania dodatkowego urządzenia. Nie ma zdefiniowanego obowiązku zaopatrzenia się w rezerwową kasę fiskalną. Taką rolę po prostu przyjmuje model, który przedsiębiorca również postanowi nabyć. W jakim celu to czyni?

Z jednej strony urządzenia rejestrujące odpowiadają za zgodne z prawem ewidencjonowanie obrotu. Ich rola zatem jest niebagatelna. Z drugiej strony zaś, technologie te – jak wszystkie inne – mogą czasem odmówić posłuszeństwa, z takich czy innych powodów. I choć kasy fiskalne są objęte opieką serwisową, pewne usterki czy awarie mogą okazać się niemożliwe do natychmiastowego usunięcia. Potrzeba na to czasu. Jeśli natomiast przedsiębiorca nie dysponuje innym urządzeniem rejestrującym, to – wedle przepisów fiskalnych – nie może prowadzić ewidencji obrotu. Oznacza to konieczność czasowego zaprzestania sprzedaży towarów lub usług, a więc i czasem – straty. Dlatego wielu podatników woli posiadać w rezerwie dodatkowy model, który w podobnych okolicznościach z powodzeniem zastąpi na co dzień użytkowaną technologię.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby właśnie tak uczynić. Należy jednak pamiętać, że przepisy dotyczące zasad obsługi kasy fiskalnej obowiązują również urządzenie rezerwowe. Innymi słowy, korzystanie z „zapasowej” technologii sprzedaży nie zwalnia podatnika ze spełnienia takich wymogów, jak terminowe przeglądy serwisowe, wystawianie raportów dobowych oraz miesięcznych bądź właściwe przechowywanie książki serwisowej.

Rezerwowe urządzenie fiskalne a system online

W związku z wprowadzeniem nowego systemu fiskalizacji, weszło w życie też szereg nowych, istotnych przepisów. Dotyczą one nie tylko modeli online (np. ich instalacji), ale też kwestii ogólniejszych. Podobnie jest, jeśli chodzi o sprawę rezerwowej kasy fiskalnej.

Takim urządzeniem dodatkowym może być nawet technologia tańsza czy należąca do rozwiązań poprzedniej generacji, wyposażonych w elektroniczną kopię paragonów. Trzeba jednak mieć na uwadze, jakie konsekwencje wynikają z dokonanego wyboru. Często podatnicy decydowali się na jednoczesny zakup urządzeń (podstawowego i rezerwowego), by w obu przypadkach skorzystać z ustawowej ulgi. Przypomnijmy, że wynosi ona nadal maksymalnie 90% wartości urządzenia, jednak nie więcej niż 700 złotych. Natomiast warunki przyznawania refundacji uległy zmianie. Obecnie ustawowa ulga dotyczy wyłącznie urządzeń rejestrujących online. Jeśli więc podatnik zdecyduje się na zakup kasy fiskalnej z kopią elektroniczną (bez względu na to, czy technologia okaże się podstawową, czy rezerwową), w jej przypadku nie będzie mógł liczyć na wspomniany zwrot z budżetu państwa.

Ponadto, przedsiębiorcy reprezentujący niektóre branże (wskazane w nowelizacji ustawy o VAT) są zobligowani do wcześniejszego rozpoczęcia pracy z urządzeniami fiskalnymi online. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ bez względu na to, czy podatnik reprezentujący jedną z tych branż korzysta aktualnie z kasy podstawowej, czy rezerwowej – powinien to być model online, aby ewidencjonowanie obrotu odbywało się zgodnie z prawem. Innymi słowy, tacy przedsiębiorcy, chcący posiadać zastępcze urządzenie rejestrujące, powinni od razu myśleć o zakupie kasy fiskalnej łączącej się przez internet z CRK.

22 kwietnia, 2020

Tagi: , , , ,

One thought on “Urządzenie na czarną godzinę, czyli o rezerwowej kasie fiskalnej

  • No właśnie…… przyznam szczerze, że też należałem do grona „a po co mi”, ale po przeczytaniu tego tekstu trochę nabieram w tej kwestii wątpliwości, ponieważ już kiedyś miałem taką sytuację niestety z „lekkim” przestojem w sprzedaży….nie życzę nikomu :/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj właściwe rozwiązanie *