Faktura do paragonu? Od stycznia tego roku tylko z NIP-em nabywcy!

Posted by   admin   |   Categories :   Drukarki fiskalne, Kasy fiskalne, Porady

Choć ważne regulacje prawne, dotyczące nowego systemu fiskalizacji, weszły już jakiś czas temu – warto do nich wrócić. Po pierwsze dlatego, że wbrew pozorom odnoszą się one nie tylko do kwestii współpracy urządzeń rejestrujących online z Centralnym Repozytorium Kas. Po drugie – niektóre z istotnych przepisów zaczęły faktycznie funkcjonować dopiero z początkiem tego roku. Przykładem obu sytuacji jest zagadnienie dotyczące wystawiania faktury do paragonu. Co dokładnie powinni na ten temat wiedzieć przedsiębiorcy korzystający z kas i drukarek fiskalnych?

Faktura do paragonu – to musisz wiedzieć!

W niejednej branży można spotkać się z działaniem, jakim jest wystawianie faktury do paragonu. Dlatego w takich przypadkach szczególnie ważne okażą się zmiany w przepisach, jakie weszły z dniem 1 stycznia 2020 roku. Co konkretnie one oznaczają? Teraz aby wystawienie faktury do paragonu było zgodne z prawem, na wspomnianym, fiskalnym dowodzie sprzedaży musi się znajdować (w części fiskalnej wydruku) Numer Identyfikacji Podatkowej nabywcy. Nieprzestrzeganie tego wymogu oznacza złamanie przepisów, wiążące się z konsekwencjami finansowymi dla przedsiębiorcy. Z treści nowelizacji ustawy o VAT wynika jasno, że chodzi o dodatkowe zobowiązanie podatkowe. Wynosi ono 100% kwoty podatku wynikającego z wystawionej faktury. Co jednak, jeśli przedsiębiorca nie ma technicznej możliwości umieszczenia na paragonie NIP-u nabywcy, ponieważ jego urządzenie fiskalne nie oferuje takiego rozwiązania? Wtedy wystawienie faktury do paragonu, w świetle prawa, staje się niemożliwe. Aby móc zyskać tę sposobność, podatnik powinien zaopatrzyć się w technologię sprzedaży, która na to pozwoli. Jeśli zaś nie ma on pewności, czy jego kasa lub drukarka fiskalna może wydrukować paragon z NIP-em klienta, może to sprawdzić za pośrednictwem odpowiednich serwisów, np. sprawdzkase.pl. Należy jednak zaznaczyć, że w sytuacji, gdy nie korzysta się z takiego rozwiązania, nie ma obowiązku zainstalowania urządzenia z opisywaną funkcją.

Co wiesz o uproszczonej fakturze VAT?

Warto wspomnieć, że paragon fiskalny z NIP-em nabywcy staje się specjalnym dokumentem z jeszcze jednego powodu. I w dodatku funkcjonującego w polskich przepisach fiskalnych od dłuższego czasu. A mianowicie? Paragon, który w swej części fiskalnej zawiera Numer Identyfikacji Podatkowej klienta, a zarazem opiewa na kwotę nie wyższą niż 450 złotych (lub 100 euro), może funkcjonować jako uproszczona faktura VAT. Muszą być jednak spełnione powyższe warunki. Co więcej, podatnik nie musi przy każdej transakcji wystawiać paragon z NIP-em nabywcy. O umieszczenie tych danych na wydruku powinien wyraźnie poprosić klient. Znowu przedsiębiorca ma obowiązek wykonać to działanie, jeśli oczywiście jego urządzenie fiskalne dysponuje taką funkcją.

 

Możliwość wystawiania paragonów fiskalnych z NIP-em klienta to z pewnością atrakcyjna funkcjonalność, zapewniająca różne udogodnienia, zarówno dla nabywców, jak i obsługującego ich przedsiębiorcy. Rzecz w tym jednak, że wielu podatników wciąż pracuje (i może pracować) przy użyciu modeli, które nie posiadają takiego rozwiązania. Do nich zatem należy decyzja, na ile jest ono potrzebne i czy warto w tym celu dokonać zmiany stosowanej technologii. Z pewnością przyszli użytkownicy kas i drukarek fiskalnych mogą w tym kontekście czuć się usatysfakcjonowani. W nowszych, dostępnych dziś na rynku urządzeniach rejestrujących opcja wydruku paragonu z NIP-em nabywcy jest bowiem standardową funkcją.

27 stycznia, 2020

Tagi: , , , ,

One thought on “Faktura do paragonu? Od stycznia tego roku tylko z NIP-em nabywcy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Podaj właściwe rozwiązanie *