Dlaczego skuteczna kasa fiskalna wcale nie musi być droga?

Posted by   admin   |   Categories :   Kasy fiskalne, Porady

Nie ulega wątpliwości, że przedsiębiorcy stojący przed koniecznością zakupu kasy fiskalnej, zwracają dużą uwagę nie tylko na potrzebne funkcjonalności czy odpowiednio wysokie parametry, ale również… cenę. Rodzi się więc pytanie, czy zaopatrzenie się w odpowiednie urządzenie rejestrujące nieodzownie związane jest z przymusem poniesienia dużego kosztu? Odpowiedź na nie padła już w tytule wpisu. Teraz jednak wypadałoby ją uargumentować.

Kasy fiskalne – tanie, ale czy dobre?

Na dzisiejszym rynku technologii sprzedaży znajdziemy moc rozmaitych kas rejestrujących. Wśród nich będą zaawansowane modele, wyposażone w najnowocześniejsze rozwiązania, charakteryzujące się naprawdę bogatą funkcjonalnością, dużą wydajnością oraz wysokimi parametrami użytkowymi. I jak łatwo można się domyślić, warianty te mają swoją cenę. Ale w ofertach producentów znajdziemy niejednokrotnie także znacznie tańsze modele, charakteryzujące się najpotrzebniejszymi, praktycznymi opcjami. Co łączy obie grupy modeli? Jedna, w zasadzie kluczowa kwestia: wszystkie są przystosowane do sprawnego, prawidłowego rejestrowania obrotu. Tylko takie urządzenia bowiem uzyskują potrzebną, formalną zgodę Głównego Urzędu Miar i w rezultacie – trafiają do sprzedaży. Zatem nie musimy się obawiać, że niższa cena kasy fiskalnej wpłynie na jej funkcjonalność odpowiedzialną za ewidencjonowanie transakcji. Kwestią „do wyceny” pozostaje tu raczej komfort pracy. Jednak na rynku technologii handlowych są obecne również modele niedrogie, wyposażone w przyjazne rozwiązania, takie jak prosty w obsłudze mechanizm drukujący, czytelne wyświetlacze, a nawet i przyciski definiowalne czy czasem też elektroniczną kopię paragonów.

Najcenniejsza jest odpowiedź na potrzeby biznesu

Warto zdać sobie sprawę, że rozważania na temat zakupu urządzenia rejestrującego nie powinno się zaczynać od ceny danego modelu. Ale co ciekawe, jego funkcjonalność to też niekonieczne najlepszy punkt wyjścia. Najpierw powinniśmy przede wszystkim uświadomić sobie, jakie rzeczywiście wymagania i potrzeby definiują prowadzoną działalność. Może się bowiem okazać, że (pomijając rozwiązania uniwersalne i wygodne, jak wspomniany zapis kopii paragonów w formie cyfrowej) nie wszystkie zaawansowane opcje są nam niezbędne do efektywnego i komfortowego zarządzania działalnością handlową. Kto wie – bywa czasem, że niektóre z nich stają się niewykorzystane czy nawet nieskuteczne w danej sytuacji biznesowej. Oceńmy także szczegółowo nasze preferencje użytkowe. Czyli aspekty urządzenia fiskalnego, bez których nie jesteśmy w stanie się obejść, a także te opcjonalne oraz zbędne. Precyzyjne odpowiedzi pomogą nam nie tylko ograniczyć wydatki związane z niepotrzebnymi funkcjonalnościami, ale i nabyć realnie potrzebne rozwiązania.

Na co się nie zdecydujemy – pamiętajmy o uldze!

Nie należy zapominać, że w obniżeniu kosztów, związanych z zakupem kasy rejestrującej, mogą nam pomóc także funkcjonujące przepisy. Zgodnie z ustaleniami Ministerstwa Finansów, podatnik, który nabywa pierwsze urządzenie fiskalne, może skorzystać z ustawowej ulgi, czyli otrzymać zwrot części wydanej kwoty z budżetu państwa. Pamiętajmy jednak, żem przepisy również potrafią ulec zmianie. Obecnie trwają intensywne prace nad regulacjami prawnymi, dotyczącymi wdrożenia powszechnego systemu fiskalnego online i online’owych kas fiskalnych. Trzeba więc śledzić, jak w takim przypadku wygląda kwestia refundacji za zakup urządzenia rejestrującego.

10 lipca, 2018

Tagi: , , , , , , , , ,

One thought on “Dlaczego skuteczna kasa fiskalna wcale nie musi być droga?

  • faktycznie, jak się poskłada w całość ulgi, odliczenia, to nawet nieco droższa kasa potrafi wyjść nie tak drogo. a tania to już w ogóle 🙂 ja jednak zdecydowałem się raczej na coś „pomiędzy”, czyli kasę Nano e – mogę śmiało polecić 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj właściwe rozwiązanie *