Jak mądrze wybrać pierwszą drukarkę fiskalną?
Teoretycznie można by uznać, że wybór pierwszej drukarki fiskalnej nie różni się niczym od zakupu kasy rejestrującej. Jedno i drugie to przecież technologie sprzedaży, które mają zapewnić przede wszystkim wystawianie paragonów. W rzeczywistości okazuje się jednak, że wybór drukarki fiskalnej często wymaga od przedsiębiorcy nieco innego podejścia. Wszystko za sprawą tego, że wspomniany rodzaj urządzenia rejestrującego musi stale współpracować z komputerem i oprogramowaniem sprzedażowym.
Odpowiednie interfejsy i protokoły komunikacyjne
Najczęściej można spotkać się ze stwierdzeniem, że przy zakupie drukarki fiskalnej należy w szczególności zwrócić uwagę na liczbę i rodzaje obsługiwanych interfejsów oraz protokołów komunikacyjnych. To właśnie te parametry urządzenia wpływają później na współpracę z komputerem oraz oprogramowaniem sprzedażowym.
W przypadku interfejsów komunikacyjnych, we współczesnych drukarkach fiskalnych występują najczęściej porty RS-232, USB oraz Ethernet. Niektóre urządzenia tego typu oferują również zastosowanie modułów do bezprzewodowej wymiany danych, m.in. Bluetooth czy Wi-Fi. Ogólnie można przyjąć, że odpowiednie połączenie drukarki rejestrującej i komputera nie stanowi większego wyzwania. Tym bardziej, jeżeli przedsiębiorca zdecyduje się też na wdrożenie terminala komputerowego typu POS, który będzie posiadał wiele różnorodnych portów.
Nieco bardziej technicznym zagadnieniem są protokoły komunikacyjne, które obsługuje drukarka fiskalna. To właśnie one decydują o tym, z jakimi programami sprzedażowymi urządzenie będzie mogło współpracować. I w tej sytuacji często najlepszym rozwiązaniem okazuje się skorzystanie ze wsparcia dystrybutora technologii sprzedaży. Przedstawiciel dealera urządzeń fiskalnych z pewnością pomoże w wyborze drukarki i oprogramowania, które będą ze sobą kompatybilne.
Baza PLU drukarki rejestrującej
Dlaczego przedsiębiorcy decydują się akurat na wdrażanie drukarek fiskalnych? Z pewnością wpływa na to fakt, że urządzenia tego typu zapewniają obsługę bardzo rozbudowanej bazy towarowej. W przypadku współczesnych drukarek rejestrujących standardem jest współpraca z co najmniej 100 000 PLU. Ponadto, technologie tego typu pozwalają często na wystawianie paragonów z długimi nazwami produktów oraz usług. Podsumowując – jeżeli przedsiębiorcy zależy na urządzeniu fiskalnym, które poradzi sobie przy obsłudze mnóstwa elementów firmowego asortymentu i równocześnie zagwarantuje precyzyjną identyfikację wszystkich pozycji PLU, drukarka rejestrująca będzie znakomitym wyborem.
Sprawny wydruk różnych dokumentów
Jakie parametry mechanizmów termicznych, które są stosowane w drukarkach fiskalnych, mogą się okazać istotne dla przedsiębiorcy? Ważną kwestią będzie oczywiście długość i szerokość obsługiwanych rolek papieru. A warto zaznaczyć, że najbardziej zaawansowane drukarki pozwalają na zastosowanie nawet 100-metrowego materiału eksploatacyjnego. Ponadto, funkcjonalny model powinien zaoferować podatnikowi wystawianie nie tylko paragonów, ale także dokumentów niefiskalnych, np. faktur VAT.
Tagi: baza PLU, baza towarowa, drukarka fiskalna, drukarka rejestrująca, drukarki fiskalne, drukarki rejestrujące, interfejsy komunikacyjne, mechanizm drukujący, mechanizm termiczny, oprogramowanie sprzedażowe, porty komunikacyjne, program sprzedażowy, protokoły komunikacyjne, system sprzedaży, systemy sprzedaży, urządzenia fiskalne, urządzenie fiskalne, zakup drukarki fiskalnej, zakup drukarki rejestrującej
Ciekawy artykuł. A żeby było jeszcze śmieszniej to ja właśnie wybrałem drukarkę Trio, która widnieje na grafice 🙂 i chwalę ją sobie 🙂